Sprzątanie grobu – jakie narzędzia i sprzęt warto wykorzystać?

Wybierz Sprzątanie grobu – jakie narzędzia i sprzęt warto wykorzystać? Sprzątanie grobu – jakie narzędzia i sprzęt warto wykorzystać?

Sprzątanie grobu – jakie narzędzia i sprzęt warto wykorzystać?

Co trzeba mieć do sprzątania grobu?

Groby jako miejsce pochówku naszych bliskich, jest dla nas szczególnie ważne, ze względu na szacunek wobec osoby zmarłej. Czyszczenie grobu to jedna z najważniejszych czynności, jakie należy wykonywać, by utrzymać je w dobrym stanie na długie lata. Aby przeprowadzić sprzątanie grobu warto wykorzystać odpowiednie narzędzia i sprzęt. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze z nich.

Podstawową kwestią jaką potrzebujemy do solidnego umycia grobu jest woda, bez niej jedynie możemy zamieść nieczystości z grobu, ale efekt będzie bez porównania gorszy. W sezonie letnim nie jest problem z dostępnością wody, gdyż hydranty są najczęściej rozmieszczone w kilku miejscach na cmentarzu. Problem pojawia się w okres, gdy już temperatury są wyższe od 0 stopni, a nadal woda nie jest podłączona. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest zabranie jej ze sobą z domu, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić, szczególnie gdy osoba nie posiada samochodu.

Kolejną przydatną rzeczą są gumowe rękawiczki, dzięki którym po umyciu grobu i ściągnięciu rękawic, nadal nasze dłonie są czyste. Są one szczególnie przydatne przy sprzątaniu ciężko zabrudzonych grobów lastriko i piaskowca, gdyż przy zanurzaniu szczotki w wiaderku z wodą i detergentem brud się tam wypłukuje, przez co niehigieniczne jest wkładanie tam niczym nie zabezpieczonej dłoni.

Gąbka, szczotka i wiaderko – czyli podstawowe wyposażenie każdego, kto chce oczyścić grób. W zależności od kamienia z jakiego wykonany jest nagrobek, użyjemy gąbki (granit, marmur) lub szczotki z twardym włosiem (lastriko, piaskowiec). Wiaderko z kolei przyda nam się w każdym przypadku. Rozcieńczamy w nim wodę z płynem, a następnie powstałą mieszaniną myjemy grób.

Ściereczki z mikrofibry są kolejnymi przydatnymi artykułami. Służą one najczęściej do pastowania i polerowania grobu, ale również do wytarcia go do sucha.

Ściągaczka do wody idealnie nadaje się do usunięcia wody z powierzchni grobu, dzięki czemu nie musimy czekać, aż grób wyschnie, aby go zacząć pastować.

Miotła i zmiotka to przedmioty, dzięki którym na samym początku sprzątamy grób „na sucho” i usuwamy wszystkie większe nieczystości z grobu. Duża miotła przydaje się również do uprzątnięcia terenu wokół grobu, szczególnie mowa o liściach i gałązkach.

Wózek lub duża torba – no bo przecież te wszystkie artykuły musimy trzymać. Na rynku są dostępne składane wózki, które bez problemu zmieszczą się do bagażnika w samochodzie, a są wielkim udogodnieniem na cmentarzu. Wszystkie potrzebne rzeczy do sprzątania, a także baniaki z wodą, znicze oraz kwiaty możemy umiejscowić w wózku, dzięki czemu nie musimy chodzić do samochodu po kilka razy i nosić często nielekkich przedmiotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Aktualne promocje

Aby nie przegapić żadnej promocji, śledź nasze social media oraz zapisz się do newslettera.

Zamów usługi cykliczne i oszczędź
Zapisz się do newslettera
Newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymaj

8% zniżki na pierwsze zamówienie*

* Nie łączy się z innymi promocjami.

Nasze certyfikaty:

  • Laur zaufania

Nasze usługi ubezpiecza:

  • Ergo Hestia

Pisali o nas:

  • Gazeta Krakowska
  • Gazeta
  • Kraków Nasze Miasto